Plan Dominikański przy raciborskim rynku zapełnił się drewnianymi kramikami, a na nich pachnące szynki, góralskie sery, marcepany, miody i mnóstwo kolorowych ozdób wielkanocnych. Jarmark Wielkanocny potrwa do niedzieli (9 kwietnia). W weekend potowarzyszą mu warsztaty dla najmłodszych, akcent muzyczny i wspaniałe widowisko pasyjne.
Punktualnie o godzinie 10.00 na Pl. Dominikańskim rozpoczął się Jarmark Wielkanocny. Przy blisko 20 straganach nabyć można niepowtarzane ozdoby świąteczne i mnóstwo smakołyków. Przedsiębiorcy i drobni kupcy zjechali do Raciborza z całej Polski, a nawet Ukrainy. Swoje stoisko mają również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej. Niepełnosprawni artyści na swoim suto zastawionym kramiku przygotowali bogaty wybór ozdób wielkanocnych, kartek okolicznościowych, wyrobów ceramicznych, czy tkackich.
Z wiosennymi upominkami, własnoręcznie szytymi przyjechała Natalia Brząkalik. - Na moim straganie można nabyć zabawne upominki z oryginalnymi nadrukami. Dostępne są kubki, koszulki, body dziecięce. Jak również poduszeczki i szyte zabawki w pastelowych, wiosennych kolorach - zachęca do odwiedzin kramiku Natalia Brząkalik z Modzurowa.
Raciborski jarmark to także zetknięcie się nowoczesnych trendów z tradycją, co dostrzec można na m.in. na straganie Rafała Żurawskiego. - Od niedawna zaczęliśmy wyrabiać ozdoby z drewnianej sklejki. Do zaoferowania mamy bogaty wybór ozdób świątecznych, od maleńkich kurczaczków na patyku po 80 cm zające. Wzorujemy się na obecnych trendach, ale też nawiązujemy do tradycji regionu - mówi Rafał Żurawski z Nędzy.
Tradycyjne marcepanowe baranki, kurczaczki i zajączki oferuje Teresa Mazurek. - Od 40 lat zajmuję się wyrobem tych smakołyków. Proces ich tworzenia nie jest trudny, ale trzeba dużo cierpliwości i kreatywności. Najpierwsz przygotowuje się masę, którą trzeba zagotować, do niej dodaje się aromat i dużą ilość cukru pudru. Formuje się figurki, a jak ostygną trzeba je starannie pomalować i zapakować - zdradza przepis na świąteczne marcepany Teresa Mazurek z Bogunic.
Jarmark potrwa 4 dni. W weekend wzbogacą go występy artystyczne, warsztaty dla najmłodszych i ich rodziców. Część artystyczna rozpocznie się w sobotę, o godz. 14.15, występami Stowarzyszenia Źródło, grupa Raciborzanie. Po nich na plenerowej scenie swoje umiejętności zaprezentują wychowankowie Raciborskiego Centrum Kultury. Usłyszymy m.in. koncert żeńskiej orkiestry kameralnej i młodzieżowej orkiestry pod batutą Henryka Krótkiego, obie grupy wywodzą się z RCK (godz. 15.00-16.00). Od godz. 16.15 do godz. 16.40 widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Wielkanoc po śląsku” w wykonaniu grupy teatralnej „Na śląskim podwórku” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Tuż po ich występie na scenę wkroczą Krzanowickie Omy z Zespołu Szkół w Krzanowicach ze skeczem „Hazoki, wajca i take tam insze…”.
W godz. 14.00-16.00 prowadzone będą warsztaty robienia palm wielkanocnych, którymi pokieruje Ewa Lenard. Pozostając w klimacie Wielkiej Nocy, od godz. 16.00 do 18.00 odbywać się będą warsztaty ze słomy i siana, podczas, których robione będą ekologiczne ozdoby świąteczne. Kreatywne zajęcia poprowadzą państwo Danuta i Marian Gałuszka ze Stryszawy.
Sobotę pełną wrażeń zakończy nastrojowy koncert „Droga”. - Będzie to koncert papieski. Muzykę do słów Karola Wojtyły skomponował Władysław Koperkiewicz. O opracowanie i aranżację zadbał Zbigniew Foryś. Wokal przygotowałam osobiście. Serdecznie zapraszam na koncert - zapowiada Alicja Ploch- Burda z Raciborskiego Centrum Kultury.
W niedzielę, atrakcje towarzyszące jarmarkowi rozpoczną się od godz. 14.30. Na scenie wystąpią podopieczni z Młodzieżowego Domu Kultury. Od godz. 15.30 do 16.30 swoje umiejętności zaprezentuje zespół pieśni i tańca z RCK (grupa młodzieżowa i seniorów). Wzorem poprzedniego dnia w godz. od 16.30 do 18.00 prowadzone będą warsztaty dla najmłodszych. 4-dniowy jarmark zakończy wspaniałe widowisko pasyjne w wykonaniu grupy Gaudi Musicare z Czech.
***
Autor: Justyna Korzeniak/ Adventure Media
Zdjęcia: Magdalena Matusik/ Adventure Media
***
Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców.
Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/.
***
KONTAKT:
800 lat Raciborza
www.800lat.raciborz.pl
***
Kontakt dla mediów:
Justyna Korzeniak
Specjalista ds. Public Relations
justyna.korzeniak@adventure.media.pl
tel. kom. 530 534 539
tel. 32 72 428 84
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/kolorowo-pachnaco-i-pysznie-ruszyl-jarmark-wielkanocny